Wyposażenie

337[D]82 – GBA 2,5/16 – Mercedes Benz Atego 1330AF 4×4 / BoCar

Wprowadzony do podziału bojowego: 12 listopada 2014 roku

 

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Mercedes Benz Atego 1330AF. Zabudowa pożarnicza pojazdu została wykonana przez firmę BoCar. Wóz typu GBA (Gaśniczy Beczka Autopompa) posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów i 250 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Standardowe wyposażenie wozu stanowi dwuzakresowa autopompa o wydajności 1600 l/min przy ciśnieniu 8 bar, linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów, działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min, system zraszaczy, wyciągarka, maszt oświetleniowy LED oraz inne urządzenia przydatne do obsługi pojazdu. Sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wozu pozwala na prowadzenie samodzielnych działań przy różnego rodzaju zdarzeniach związanych z pożarami, wypadkami komunikacyjnymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

 

Kabina wozu posiada sześc miejsc siedzących oraz cztery mocowania na aparaty ochrony dróg oddechowych, które zamontowane są w oparciach tylnej ławki przeznaczonej dla załogi. Kabina wyposażona jest m.in.: w system ogrzewania WEBASTO, klimatyzacje, radio CD, modulator sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, komputer pokładowy z nawigacją GPS, podglądem na ekran kamery cofania i wskaźnikami napełnienia zbiornika wody i środka pianotwórczego. Ponadto komputer pokładowy wyposażony jest w komunikaty świetlne i głosowe dotyczące otwarcia poszczególnych podestów i skrytek w zabudowie pożarniczej. Dodatkowe miejsce na przechowywanie podręcznego sprzętu stanowi duża półka pomiędzy siedzeniem kierowcy a dowódcy, gdzie zamontowane są ładowarki przeznaczone do zasilania sprzętu łącznościowego i oświetleniowego.

 

Zabudowa pożarnicza składa się z siedmiu skrytek zamykanych żaluzjami wodno i pyłoszczelnymi. Schowki przeznaczone są do przechowywania i transportowania sprzętu ratowniczo-gaśniczego w tym: armatury pożarniczej, podręcznego sprzętu wyburzającego, dwóch zestawów PSP R1, drabin przenośnych, zestawu hydrauliki siłowej, sprzętu mechanicznego, pomp i sprzętu przeznaczonego do zabezpieczania miejsca prowadzonych działań. W tylnej części zabudowy zlokalizowana jest autopompa o wydajności 1600 l/min przy ciśnieniu 8 bar. Dodatkowym wyposażeniem jest punkt sanitarny wyposażony w dozownik mydła, pojemnik na papierowe ręczniki i kran.

 

 


 

337[D]82 – GCBA 6/32 – Jelcz 325 (typ 004) / Jelczańskie Zakłady Samochodowe

Wycofany z podziału bojowego: 12 listopada 2014 roku