27.01.2018 – Wypadek drogowy na autostradzie A4

W sobotę, 28.02.2018, o godzinie 11:45 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na 165 kilometrze autostrady A4 w kierunku Katowic. Zderzyły się dwa samochody osobowe, którymi podróżowały cztery osoby w tym dwoje dzieci. Nikt nie doznał obrażeń ani nie wymagał udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Działania straży pożarnej skupiły się na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz rozbitych pojazdów. […]

22.01.2018 – Pożar sadzy w przewodzie kominowym w MONAR

005/2018 W poniedziałek, 22 stycznia br., o godzinie ósmej rano nasza jednostka została zaalarmowana do silnego zadymienia na autostradzie A4 w okolicach Krajkowa. Dym ograniczał widoczność na drodze. Po dojeździe na miejsce zlokalizowaliśmy źródło zadymienia. Pochodziło ono z przewodu kominowego w ośrodku leczenia uzależnień MONAR. Dowodzący naszego zastępu rozpoznał sytuację i ze względu na utrudniony […]

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE!

W czwartek, 18 stycznia 2018, nad zachodnią Polskę nadciągnie załamanie pogody. Do naszego kraju wkroczy aktywny niż wtórny ze strefą umiarkowanych oraz intensywnych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie deszczu. Układ ten przyniesie również silne, a miejscami bardzo silne porywy wiatru z kierunków zachodnich. Silniejszy wiatr pojawi się zwłaszcza na Dolnym Śląsku a jego prędkość […]

08.01.2018 – Kot na dachu w Jaksonowie

004/2018   Dziś, o godzinie 10:05, udaliśmy się do miejscowości Jaksonów. Wezwano nas do kota, który wszedł na dach budynku i nie mógł z niego samodzielnie zejść. Według relacji osoby zgłaszającej zwierzę spędziło na dachu trzy dni. Niestety samodzielnie nie mogliśmy podjąć działań związanych ze ściągnięciem kota. Na miejsce wezwana została drabina mechaniczna z Jednostki […]

08.01.2018 – Pożar samochodu przy remizie OSP Żórawina

005/2018 O godzinie 13:08 syrena alarmowa ponownie wezwała naszych strażaków. Tym razem zdarzenie, do którego zostaliśmy zadysponowani rozgrywało się … tuż przed budynkiem naszej remizy. W samochodzie osobowym marki Seat doszło do pożaru komory silnika. Po przybyciu do remizy i przebraniu się w ubrania bojowe przystąpiliśmy do akcji gaśniczej. Wstępnie stłumiliśmy ogień przy pomocy gaśnic, […]

31.05.2014 – dzień dziecka w żórawińskim przedszkolu

Z okazji Dnia Dziecka, dnia 31 maja, nasza jednostka wzięła udział w specjalnie przygotowanym festynie w przedszkolu publicznym w Żórawinie, gdzie oprócz atrakcji przegotowanych przez przedszkole dużym  zainteresowaniem okazała się możliwość zobaczenia z bliska wozu strażackiego oraz jego wyposażenia. Najmłodsi mieli okazje zajrzeć do niemal każdego zakamarku naszego wozu i zapoznać się ze sprzętem, który […]

27.05.2014 – powalone drzewo

Po intensywnych opadach deszczu ( godzina 17 ) zostaliśmy zaalarmowani o powalonym drzewie na drodze z Żórawiny ( ul. Wrocławska ) w kierunku Wrocławia. Po przejechaniu i sprawdzeniu drogi we wskazanym kierunku nie stwierdziliśmy zagrożenia. Na poboczu drogi leżały połamane gałęzie, które prawdopodobnie zostały usunięte z jezdni przez przejężdżajacych kierowców. Bez podejmowania działań nasz zastęp […]

27-28.05.2014 – OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

W dniach 27-28 maja przewidywane są intensywne opady deszczu oraz towarzyszące im burze. Groźne zjawisko meterologiczne dotyczy głównie obszaru województwa dolnośląskiego w tym gminy Żórawina. Ulewne deszcze o opadach ok. 100-150 mm na metr kwadratowy pojawią nad naszym regionem już jutro i mogą utrzymać się do godzin wieczornych w środe ( 28.05.2014 ). Istnieje duże […]

24.05.2014 – zderzenie drogowe na DW-395

O godzinie 15:10 nasza jednostka została zadysponowana do zderzenia drogowego na drodze wojewódzkiej DW-395 ( okolice zjazdu na A4 ). Po dotarciu na miejsce zastaliśmy dwa samochody osobowe. Jeden z nich celem uniknięcia zderzenia z drugim pojadzem odbił w prawą stronę i uderzył w barierę energochłonną. W wyniku uderzenia kobieta podróżująca pojazdem uskarżała się na […]

Historia

  HISTORIA OSP ŻÓRAWINA   Strażacy-ochotnicy z Żórawiny przed swoją remizą ( ok. 1925 roku )   Powojenna historia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żórawinie rozpoczyna się w 1947 roku. Z inicjatywy Pana Leona Kuriaty założono Ochotniczą Straż Pożarną, w której skład wchodzili: Władysław Kiełcz, Jan Mucha i Antoni Faściszewski. Na początku wspólnym działaniem druhów […]