piątek, 19 kwietnia, 2024

Wyposażenie

339[D]80 – GBA 2,5/16 – Średni samochód ratowniczo-gaśniczy
Mercedes Benz Atego 1330AF 4×4 / bocar

Wprowadzony do podziału bojowego: 12 listopada 2014 roku

Zabudowa pożarnicza pojazdu została wykonana przez firmę BoCar. Wóz typu GBA (Gaśniczy Beczka Autopompa) posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów i 250 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Wyposażenie pojazdu stanowi dwuzakresowa autopompa o wydajności 1600 l/min przy ciśnieniu 8 bar, linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów, działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min, system zraszaczy, wyciągarka, maszt oświetleniowy LED oraz inne urządzenia przydatne do obsługi pojazdu. Sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wozu pozwala na prowadzenie samodzielnych działań przy różnego rodzaju zdarzeniach związanych z pożarami, wypadkami komunikacyjnymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Kabina wozu posiada sześć miejsc siedzących, w tym cztery z mocowaniami aparaty ochrony układu oddechowego. Ponadto przedział ratowników wyposażony jest m.in.: w system ogrzewania postojowego Webasto , klimatyzacje, radio CD, modulator sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz komputer pokładowy z nawigacją GPS, podglądem kamery cofania i wskaźnikami napełnienia zbiornika wody i środka pianotwórczego. Ponadto komputer pokładowy wyposażony jest w komunikaty świetlne i głosowe dotyczące otwarcia poszczególnych podestów i skrytek w zabudowie pożarniczej. Dodatkowe miejsce na przechowywanie podręcznego sprzętu stanowi duża półka pomiędzy siedzeniem kierowcy a dowódcy, gdzie zamontowane są ładowarki przeznaczone do zasilania sprzętu łączności i oświetleniowego.

Zabudowa pożarnicza składa się z siedmiu skrytek zamykanych żaluzjami wodno i pyłoszczelnymi. Schowki przeznaczone są do przechowywania i transportowania sprzętu ratowniczo-gaśniczego w tym: armatury pożarniczej, podręcznego sprzętu wyburzającego, dwóch zestawów PSP R1, drabin przenośnych, zestawu hydrauliki siłowej, sprzętu mechanicznego, pomp oraz sprzętu przeznaczonego do zabezpieczania miejsca prowadzonych działań. W tylnej części zabudowy zlokalizowana jest autopompa o wydajności 1600 l/min przy ciśnieniu 8 bar. Dodatkowym wyposażeniem jest punkt sanitarny wyposażony w dozownik mydła, pojemnik na papierowe ręczniki i kran.


Wcześniej w jednostce wykorzystywane były m.in:

🚒

337[D]82 – GCBA 6/32 – Jelcz 325 (Jelcz typ 004) / Jelczańskie Zakłady SamochodoweWycofany z podziału bojowego: 12 listopada 2014 roku

🚒

337[D]81 – GBA 1/10 – Berliet FF 

🚒

337[D]82 – SOn – Żuk

🚒

GBA 2,5/16 – Star 25 (Jelcz typ 003)